Rankings

Ladies/Girl Records

#

Click the tab for each age group for the ladies/girl records

U20

60m

  1. Savana Ojibah – 8.47 (i) secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Victoria West – 8.71 (i) secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Savana Ojibah – 13.36 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Victoria West – 13.9 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

150m

  1. Savana Ojibah – 20.28 (i) secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Victoria West – 21.46 (i) secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Emily Simpson – 26.93 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Savana Ojibah – 27.74 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Cyane Robinson – 28.65 secs – (2018) (Rotherham Harriers)
  4. Victoria West – 29.5 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

300m

  1. Laura Goodwin – 43.34 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Victoria West – 48.20 – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

400m

  1. Emily Simpson – 58.57 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Laura Goodwin – 59.88 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Cyane Robinson – 59.89 secs – (2018) (Rotherham Harriers)
  4. Victoria West – 71.02 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Emily Simpson – 1.33.34 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Emily Simpson – 2.09.01 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Cyane Robinson – 2.13.59 secs – (2018) (Rotherham Harriers)
  3. Laura Goodwin – 2.19.35 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Mariella De Lara – 2.38.27 (i) secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Emily Simpson – 4.29.96 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Cyane Robinson – 4.31.68 secs – (2018) (Rotherham Harriers)

3000m 

  1. Cyane Robinson – 10.33.56 secs – (2019) (Rotherham Harriers)

1500m Steeple Chase

  1. Mariella De Lara – 6.07.57 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

DT

  1. Laura Goodwin – 13.85m – (2013) (City of Sheffield & Dearne)

U17

60m 

  1. Teoni Ojibah – 8.36 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lily Calvert – 8.45 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Claudia Cole – 9.18 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Teoni Ojibah – 13.1 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lily Calvert – 13.36 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Cyane Robinson – 13.4 secs – (2016) (Rotherham Harriers)
  4. Savana Ojibah – 13.9 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

150m

  1. Teoni Ojibah – 19.98 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lily Calvert- 20.54 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Lauren Potter – 27.0 secs – (2009) (Hallamshire Harriers)
  2. Teoni Ojibah – 27.0 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Emily Simpson 27.5 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Lily Calvert – 27.7 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Ellie Mosley – 28.0 secs – (2006) (Rotherham Harriers)
  6. Neve Hardcastle – 28.30 secs – (2019) (Longwood Harriers)

300m

  1. Emily Simpson – 41.39 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 41.54 secs – (2008) (Hallamshire Harriers)
  3. Laura Goodwin – 42.6 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Teoni Ojibah – 42.66 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Cyane Robinson – 43.12 secs – (2016) (Rotherham Harriers)
  6. Neve Hardcastle – 45.55 secs – (2019) (Longwood Harriers)

400m

  1. Emily Simpson – 58.87 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Cyane Robinson – 58.96 secs – (2016) (Rotherham Harriers)
  3. Lauren Potter – 59.28 secs – (2008) (Hallamshire Harriers)
  4. Laura Goodwin – 59.64 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Ellie Mosley – 61.90 secs – (2007) (Rotherham Harriers)

600m

  1. Cyane Robinson – 1.35.67 secs – (2016) (Rotherham Harriers)
  2. Laura Goodwin – 1.38.13 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Emily Simpson – 2.13.21 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Cyane Robinson – 2.13.79 secs – (2017) (Rotherham Harriers)
  3. Laura Goodwin – 2.15.06 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Neve Hardcastle – 2.17.31 secs – (2019) (Longwood Harriers)
  5. Natalia Hackett – 2.20.99 secs – (2011) (Hallamshire Harriers)
  6. Olivia Parkes – 2.27.59 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Natalia Hackett – 4.35.33 secs – (2011) (Hallamshire Harriers)
  2. Emily Simpson – 4.35.96 secs (i)- (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Neve Hardcastle – 4.44.96 secs – (2019) (Longwood Harriers)
  4. Laura Goodwin – 4.55.44 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Esther Rowe-Towle – 4.59.13 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Olivia Parkes – 5.00.96 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

3000m

  1. Natalia Hackett – 9.40.81 secs – (2011) (Hallamshire Harriers)
  2. Esther Rowe-Towle – 10.10.2 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Olivia Parkes – 10.40.47 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

1500m S/C

  1. Olivia Parkes – 5.43.6 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ana Garcia – 5.45.55 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Mariella De Lara – 5.49.3 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

300m Hurdles

  1. Ana Garcia – 55.76 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. Kay Humberstone – 1.68m – (2005) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ellie Mosley – 1.53m – (2007) (Rotherham Harriers)
  3. Lauren Potter – 1.45m – (2008) (Hallamshire Harriers)
  4. Holly Fowler – 1.45m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  5. Iris Szurko – 1.42m – (2019) (Hallamshire Harriers)

LJ

  1. Holly Fowler – 4.90m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. Nicole Mafirakureva – 4.61m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. Cyane Robinson – 4.58m – (2016) (Rotherham Harriers)
  4. Ellie Mosley – 4.55m – (2006) (Rotherham Harriers)
  5. Rachel Nimoh – 4.54m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  6. Tabitha Nundu – 4.52m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  7. Savana Ojibah – 3.80m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Ana Garcia – 3.58m (2016) (City of Sheffield & Dearne)

TJ

  1. Rachel Nimoh – 10.56m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. Holly Fowler – 10.47m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. Tabitha Nundu – 9.65m – (2019) (Hallamshire Harriers)

DT

  1. Claudia Cole – 23.47m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Laura Goodwin – 13.34m – (2012) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Claudia Cole – 10.08m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 6.63m – (2009) (Hallamshire Harriers)

U15

60m

  1. Teoni Ojibah – 8.48 secs (i) – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lily Calvert – 8.60 secs (i) – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Kimece Spencer – 8.70 (i) – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Jessica Barnett – 9.37 secs (i) (2017) (Unattached)
  5. Lahana Vardy – 9.41 secs (i) – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Izzy Kitson – 9.60 secs (i) – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Isabelle Chapman – 9.68 secs (i) (2019) (Unattached)

100m

  1. Lilly May Hughes – 13.25 secs (+0.5) – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. Teoni Ojibah – 13.36 secs (+2.8) – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lily Calvert – 13.4 secs – (2017)(City of Sheffield & Dearne)
  4. Nikki Emson –  13.49 secs (+2.2) – (2009) (Rotherham Harriers)
  5. Sarah Lee-Liggett – 13.7 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Misty Lee – 14.2 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Lahana Vardy 14.22 secs (+1.0) – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Holly Brewster – 14.42 – (2019) (Longwood Harriers)

150m

  1. Laura Goodwin – 20.41 secs – (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Teoni Ojibah – 20.65 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Nikki Emson – 20.90 secs – (2009) (Rotherham Harriers)
  4. Jessica Barnett – 22.62 secs – (2017) (Unattached)

200m

  1. Teoni Ojibah – 27.32 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lilly May Hughes – 27.32 secs (+0.4) – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. Lauren Potter – 27.7 secs – (2007) (Hallamshire Harriers)
  4. Nikki Emson – 27.9 secs – (2009) (Rotherham Harriers)
  5. Sarah Lee-Liggett – 28.0 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Laura Goodwin – 28.0 secs – (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Lily Calvert – 28.11 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Holly Brewster – 28.84 secs (-2.2) – (2019) (Longwood Harriers)

300m

  1. Emily Simpson – 42.5 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 42.81 secs – (2007) (Hallamshire Harriers)
  3. Laura Goodwin – 43.5 secs – (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Holly Brewster – 44.10 – (2019) (Longwood Harriers)
  5. Teoni Ojibah – 44.5 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Rebecca Evans – 45.46 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Lily Calvert – 46.84 secs -(2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Maggie Naylor – 47.5 secs – (2018) (Hallamshire Harriers)

400m

  1. Laura Goodwin – 61.02 secs – (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 61.10 secs – (2007) (Hallamshire Harriers)
  3. Emily Simpson – 61.38 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Daisy Kriel Parr – 64.31 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lahana Vardy – 67.54 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Laura Goodwin – 1.42.7 secs (i) (2009) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 1.44.29 secs (i) (2006) (Hallamshire Harriers)
  3. Lahana Vardy – 1.53.21 secs (i) (2017) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Emily Simpson – 2.14.38 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Holly Brewster – 2.18.76 secs – (2019) (Longwood Harriers)
  3. Rebecca Evans – 2.20.47 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Laura Goodwin – 2.22.49 secs – (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lauren Potter – 2.22.9 secs – (2007) (Hallamshire Harriers)
  6. Natalia Hackett – 2.23.2 secs – (2010) (Hallamshire Harriers)
  7. Annie Naylor – 2.24.15 secs – (2019) (Hallamshire Harriers)
  8. Daisy Kriel Parr – 2.25.36 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Annie Naylor – 4.39.93 secs – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. Emily Simpson – 4.44.38 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Natalia Hackett – 4.46.11 secs – (2010) (Hallamshire Harriers)
  4. Holly Brewster – 4.51.24 secs – (2019) (Longwood Harriers)
  5. Esther Rowe-Towle – 4.53.55 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Ana Garcia – 4.54.20 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Molly Rowe-Towle – 5.00.83 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Mariella De Lara – 5.04.26 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

1 Mile

  1. Natalia Hackett – 5.20.28 secs – (2009) (Hallamshire Harriers)

HJ

  1. Lauren Potter – 1.56m – (2007) (Hallamshire Harriers)
  2. Ellie Mosley – 1.55m – (2005) (Rotherham Harriers)
  3. Sarah Lee-Liggett – 1.53m – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Amelia Holmes – 1.40m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lahana Vardy – 1.31m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

LJ

  1. Lilly May Hughes – 4.62m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. Sarah Lee-Liggett – 4.55m – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lahana Vardy – 4.39m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Lily Calvert – 4.18m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Teoni Ojibah – 4.02m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Daisy Kriel Parr – 3.95m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Izzy Kitson – 3.71m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Natalia Hackett – 3.47m – (2010) (Hallamshire Harriers)

TJ

  1. Lahana Vardy – 9.75m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lauren Potter – 9.59m (2007) (Hallamshire Harriers)

DT

  1. Ella Kynoch – 32.19m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Claudia Cole – 23.10m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Misty Lee – 14.24m – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Isabelle Chapman – 14.07m – (2019) (Unattached)
  5. Ana Garcia – 11.84m – (2015) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Daphney Adebayo – 11.78 (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ella Kynoch – 11.60m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Claudia Cole – 8.96 metres – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Sarah Lee-Liggett – 7.94m – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lahana Vardy – 6.05m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Daisy Kriel Parr – 6.01m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Izzy Kitson – 5.66m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

HT

  1. Daisy Kriel Parr – 13.90m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

50m Hurdles

  1. Sarah Lee-Liggett – 9.1 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)

60m Hurdles

  1. Sarah Lee-Liggett – 10.09 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lahana Vardy – 13.1 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

75m Hurdles

  1. Sarah Lee-Liggett – 12.5 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)

Pentathlon

  1. Sarah Lee-Liggett – 2341 – (2011) (City of Sheffield & Dearne)

U13

50m

  1. Lahana Vardy – 8.0 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

60m

  1. Sarah Lee-Liggett – 8.74 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Molly Gray – 9.28 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Dolores Smyth – 9.28 secs (2017) (Unattached)
  4. Lahana Vardy – 9.46 secs (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Bobbie Waugh – 9.68 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  6. Ella Kynoch – 9.74 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Izzy Kitson – 10.04 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

75m

  1. Nikki Emson – 10.9 secs (2008) (Rotherham Harriers)
  2. Lahana Vardy – 11.1 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Molly Gray – 11.6 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Ella Kynoch – 12.2 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

80m

  1. Nikki Emson – 11.4 secs (2008) (Rotherham Harriers)

100m

  1. Sarah Lee-Liggett – 13.6 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Kimece Spencer – 13.99 (-1.7) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Molly Gray – 14.06 secs (-0.1) (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Rim Kanar – 14.4 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lahana Vardy – 14.6 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Natalia Hackett – 14.7 secs (2008) (Hallamshire Harriers)
  7. Izzy Kitson – 15.44 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Codie Smith – 15.46 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

150m

  1. Sarah Lee-Liggett – 20.9 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Rim Kanar – 21.8 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Nikki Emson – 22.0 secs (2008) (Rotherham Harriers)
  4. Lahana Vardy – 22.2 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Emily Simpson – 23.0 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Mariella De Lara – 23.1 secs (City of Sheffield & Dearne)
  7. Bobbie Waugh – 23.20 secs (Hallamshire Harriers)
  8. Dolores Smyth – 23.32 secs (Unattached)

200m

  1. Sarah Lee-Liggett – 28.2 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Kimece Spencer – 28.82 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Rim Kanar – 29.5 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Molly Gray – 29.74 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Bobbie Waugh – 30.9 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  6. Lahana Vardy – 31.06 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Natalia Hackett – 31.6 secs (2008) (Hallamshire Harriers)
  8. Codie Smith – 31.76 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Bobbie Waugh – 1.52.95 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. Emily Simpson – 1.53.5 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lahana Vardy – 1.57.21 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Emily Simpson – 2.29.1 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Bobbie Waugh – 2.31.03 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  3. Lauren Potter – 2.32.3 secs (2005) (Hallamshire Harriers)
  4. Rebecca Evans – 2.32.6 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Maggie Naylor – 2.32.96 secs (2016) (Hallamshire Harriers)
  6. Mariella De Lara – 2.33.3 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Rim Kanar – 2.33.57 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Issy Waugh – 2.33.62 secs (2019) (Hallamshire Harriers)

1000m

  1. Lahana Vardy – 3.31.73 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

1200m

  1. Emily Simpson – 4.00.4 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Mariella De Lara – 4.03.8 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lahana Vardy – 4.20.1 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Isabelle Chapman – 5.04.19 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Natalia Hackett – 5.26.5 secs (2008) (Hallamshire Harriers)
  2. Lahana Vardy – 5.38.66 secs (i) (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Maddie Pearce – 5.43.59 secs (2011) (Hallamshire Harriers)

50m Hurdles

  1. Lahana Vardy – 9.8 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

60m Hurdles

  1. Sarah Lee-Liggett – 10.41 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)

70m Hurdles

  1. Sarah Lee-Liggett – 12.15 secs (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Rim Kanar – 13.2 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lahana Vardy – 13.6 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

LJ

  1. Sarah Lee-Liggett – 4.50m (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Nikki Emson – 4.25m (2005) (Rotherham Harriers)
  3. Bobbie Waugh – 4.20m (2018) (Hallamshire Harries)
  4. Lahana Vardy – 3.99m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Ella Kynoch – 3.74m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Erin Flannery – 3.73m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Issy Waugh – 3.58m (2019) (Hallamshire Harriers)
  8. Maggie Naylor – 3.54m (2016) (Hallamshire Harriers)

HJ

  1. Sarah Lee-Liggett – 1.50m (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lahana Vardy – 1.30m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Issy Waugh – 1.15m (2019) (Hallamshire Harries)
  4. Mariella De Lara – 1.05m (2012) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Ella Kyoch – 8.39m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Sarah Lee-Liggett – 7.03m (2010) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Mariella De Lara – 5.09m (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Lahana Vardy – 4.75m (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Emily Simpson – 4.43m (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Bobbie Waugh – 4.31m (2018) (Hallamshire Harriers)

DT

  1. Ella Kynoch – 25.51m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Izzy Kitson – 19.26m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Lahana Vardy – 10.38m (2016) (City of Sheffield & Dearne)

JT

  1. Ella Kynoch – 9.72m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Molly Gray – 9.53 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)

Vortex Throw

  1. Bobbie Waugh 15.77m (2017) (Hallamshire Harriers)

Pentathlon

  1. Sarah Lee-Liggett – 1934 (2010) (City of Sheffield & Dearne)

U11

60m

  1. Jorja Turner – 9.90 secs (i) (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Connie Emery – 10.10 secs (i) (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Olivia Russell – 11.10 secs (2019) (Unattached)

75m

  1. Connie Emery – 12.90 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Molly Hayes – 14.14 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Dana Bean – 14.61 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

80m

  1. Jorja Turner – 12.90 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Connie Emery – 12.94 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ella Kynoch – 13.5 secs (2015)  (City of Sheffield & Dearne)
  4. Issy Waugh – 13.5 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Leya Sheibani 13.9 secs (2018) (Unattached)
  6. Olivia Russell – 14.2 secs (2019) (Unattached)
  7. Molly Hayes – 15.4 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Jorja Turner – 16.24 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Molly Gray – 16.37 secs (2018) (Unattached)
  3. Connie Emery – 17.2 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Leya Sheibani 17.83 (2018) (Unattached)
  5. Molly Hayes – 19.44 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

150m

  1. Jorja Turner – 24.35 secs (i) (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Connie Emery – 24.39 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Issy Waugh – 24.67 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  4. Summer Ludlam – 26.52 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Jorja Turner – 34.28 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Issy Waugh – 35.0 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  3. Connie Emery – 35.3 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Issy Waugh – 1.56.1 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  2. Summer Ludlam – 2.12.62 secs (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Jorja Turner – 2.24.04 secs (i) (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Dana Bean – 2.40.64 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Issy Waugh – 2.37.87 secs (2018) (Hallamshire Harriers)
  2. Heather Berry – 2.56.40 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)

70m Hurdles 

  1. Issy Waugh – 16.1 secs (2017) (Hallamshire Harriers)

LJ

  1. Issy Waugh – 3.76m (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. Jorja Turner – 3.56m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Molly Gray – 3.38m (2018) (Unattached)
  4. Izzy-Mai Wilson – 3.38m (2019) (Hallamshire Harriers)
  5. Connie Emery – 3.10m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Olivia Russell – 2.98m (2019) (Unattached)
  7. Leya Sheibani – 2.92m (2018) (Unattached)
  8. Summer Ludlam – 2.76m (2015) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. Issy Waugh – 1.05m (2018) (Hallamshire Harriers)
  2. Summer Ludlam – 0.95m (2015) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Issy Waugh – 5.28m (2018) (Hallamshire Harriers) – 1kg
  2. Ella Kynoch – 3.77m (2015) (City of Sheffield & Dearne) – 2.72kg
  3. Jorja Turner – 3.76m (2019) (City of Sheffield & Dearne) – 1kg

Javelin (350g)

  1. Jorja Turner – 6.52m secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)

Turbo Javelin

  1. Molly Hayes – 7.55m (2017) (City of Sheffield & Dearne)

Vortex Throw

  1. Issy Waugh – 11.96m (2017) (Hallamshire Harriers)

Standing High Jump

  1. Jorja Turner – 34.00 (i) (2019) (City of Sheffield & Dearne)

U9

60m

  1. Neve Connelly – 10.78 secs (2019) (Unattached)
  2. Scarlett Reed – 12.13 secs (2019) (Unattached)
  3. Isabelle Reed – 12.44 secs (2019) (Unattached)

75m

  1. Leya Sheibani – 13.46 secs (2017) (Unattached)
  2. Gabrielle Bean – 13.69 secs (2016) (Unattached)

80m

  1. Neve Connelly – 14.5 secs (2019) (Unattached)
  2. Olivia Russell – 14.9 secs (2018) (Unattached)
  3. Scarlett Reed – 15.4 secs (2019) (Unattached)
  4. Isabelle Reed – 16.2 secs (2019) (Unattached)

100m

  1. Leya Sheibani – 17.64 secs (2017) (Unattached)
  2. Neve Connelly – 17.80 secs (2019) (Unattached)
  3. Alice Chapman – 19.10 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Scarlett Reed – 19.79 secs (2019) (Unattached)
  5. Isabelle Reed – 20.78 secs (2019) (Unattached)

200m

  1. Alice Chapman – 43.95 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

1 Lap event (400m)

  1. Isabelle Reed – 1.44.2 secs (2019) (Unattached)

600m

  1. Alice Chapman – 2.28.05 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Gabrielle Bean – 2.28.50 secs (2016) (Unattached)

LJ

  1. Neve Connelly – 3.05m (2019) (Unattached)
  2. Scarlett Reed – 2.60m (2019) (Unattached)
  3. Olivia Russell – 2.59m (2018) (Unattached)
  4. Leya Sheibani – 2.42m (2017) (Unattached)
  5. Alice Chapman – 2.40m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Isabelle Reed – 2.25m (2018) (Unattached)
  7. Gabrielle Bean – 2.13m (2016) (Unattached)

Mens/Boys Records

#

Click the tab for each age group for the mens/boys records

U20

100m

  1. Aaron Thorpe – 12.6 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Aaron Thorpe – 24.9 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

400m

  1. Harry Roffey – 51.7 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Oliver Potter – 53.17 secs – (2015) (Rotherham Harriers)

600m

  1. Aaron Thorpe – 1.24.46 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 1.25.05 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Oliver Potter – 1.25.88 secs (2014) (Rotherham Harriers)

800m

  1. Harry Roffey – 1.55.69 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Aaron Thorpe – 1.58.16 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Oliver Potter – 1.59.14 secs – (2015) (Rotherham Harriers)
  4. Julian Slater – 1.59.74 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

1000m

  1. Aaron Thorpe – 2.39.12 (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Oliver Potter – 2.42.58 (2015) (Rotherham Harriers)

1500m

  1. Alfie Manthorpe – 4.06.4 secs (i) – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Aaron Thorpe – 4.09.78 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Julian Slater – 4.13.66 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

3000m

  1. Alfie Manthorpe – 8.59.87 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Aaron Thorpe – 9.42.93 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

2000m Steeple Chase

  1. Alfie Manthorpe – 6.19.24 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

3000m Steeple Chase

  1. Alfie Manthorpe – 9.52.60 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. Kyle Hargreaves – 1.90m (2006) (City of Sheffield & Dearne)

U17

60m

  1. Josh Kynoch – 8.11 (i) secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Aaron Thorpe – 12.2 secs – (2013) (Rotherham Harriers)
    Julian Slater – 12.2 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Josh Kynoch -13.0 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Alfie Manthorpe – 13.1 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Matthew De Lara – 13.2 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Aaron Thorpe – 24.7 secs – (2013) (Rotherham Harriers)
  2. Julian Slater – 25.1 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Matthew De Lara – 26.5 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

400m

  1. Aaron Thorpe – 53.95 secs – (2013) (Rotherham Harriers)
  2. Julian Slater – 53.96 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Harry Roffey – 54.88 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Matthew De Lara – 58.94 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Manthorpe – 61.0 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Harry Roffey – 1.26.73 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 1.27.91 secs – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Aaron Thorpe – 1.31.12 secs – (2012) (Rotherham Harriers)
  4. Matthew De Lara – 1.32.65 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Julian Slater – 1.57.78 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Roffey – 1.59.5 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Alfie Manthorpe – 1.59.78 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Aaron Thorpe – 1.59.92 secs – (2013) (Rotherham Harriers)
  5. George Bellamy – 2.08.47 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Matthew De Lara – 2.12.27 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Julian Slater – 4.12.13 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Aaron Thorpe – 4.14.84 secs – (2013) (Rotherham Harriers)
  3. Alfie Manthorpe – 4.17.34 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. George Bellamy – 4.35.05 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

3000m

  1. Alfie Manthorpe – 9.00.79 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Matthew De Lara – 11.53.0 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)

1500m S/C

  1. Alfie Manthorpe – 4.30.75 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 4.57.17 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

5K Road

  1. Alfie Manthorpe – 15.54 mins – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 16.10 mins – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

LJ

  1. Nathaniel Dyas – 5.70m – (2019) (Hallamshire Harriers)

SP 

  1. Josh Kynoch – 11.25m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Matthew De Lara – 8.14m – (2013) (City of Sheffield & Dearne)

DT

  1. Josh Kynoch – 29.33m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

JT

  1. Ben Rhodes – 30.43m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

U15

60m

  1. Hakeem Yasin – Quintilla – 8.11 secs (City of Sheffield & Dearne)
  2. Jamie Littlewood – 8.43 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Josh Kynoch – 8.51 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. James Wainwright – 9.23 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Hakeem Vasin-Quintilla – 12.52 secs (+0.8) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ben Morton – 13.13 secs – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. Josh Kynoch – 13.2 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Jamie Littlewood – 13.5 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. James Wainwright – 13.5 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Harry Atkinson – 13.8 secs – (2019) (City of Session & Dearne)
  7. Alfie Manthorpe – 14.6 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Ben Rhodes – 15.20 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Hakeem Yasin – Quintilla – 25.47 secs (-0.1) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ben Morton – 26.7 secs – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. Jamie Littlewood – 26.75 (i) secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Julian Slater – 27.2 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  5. James Wainwright – 27.73 secs (-0.1) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Harry Atkinson – 28.2 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Alfie Manthorpe – 28.3 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  8. George Bellamy – 29.05 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

300m

  1. Julian Slater – 41.1 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ben Morton – 43.63 secs – (2019) (Hallamshire Harriers)
  3. George Kriel Parr – 44.4 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. George Bellamy – 44.7 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Harry Atkinson – 44.9 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Alfie Manthorpe – 47.2 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)

400m

  1. Matthew Bulloch – 55.85 secs – (2009) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Bellamy – 63.00 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. John Hennessey – 70.41 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. George Bellamy – 1.45.31 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Julian Slater – 2.06.65 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Matthew Bulloch – 2.07.6 secs – (2009) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Alfie Manthorpe – 2.10.11 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  4. George Kriel Parr – 2.14.32 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Zak Ferguson – 2.16.08 secs – (2019) (Rotherham Harriers)
  6. George Bellamy – 2.16.6 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Aaron Thorpe – 2.20.35 secs – (2011) (Rotherham Harriers)
  8. Adam Hirst – 2.25.1 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Alfie Manthorpe –  4.19.66 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 4.31.84 secs – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Victor Baycroft – 4.37.1 secs – (2016) (Hallamshire Harriers)
  4. George Bellamy – 4.43.75 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Adam Hirst – 4.45.25 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Jamie Rhodes – 4.46.20 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Jake Steade – 4.56.29 secs – (2012) (Hallamshire Harriers)
  8. George Kriel Parr – 4.57.23 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)

3000m

  1. Alfie Manthorpe – 9.19.51 secs – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Adam Hirst – 10.12.66 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

5K Road

  1. Alfie Manthorpe – 16.44 mins – (2014) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. Harry Atkinson – 1.48m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Matthew Rhodes – 1.35m (2018) (City of Sheffield & Dearne)

LJ 

  1. Ben Morton – 4.73m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  2. James Wainwright – 4.64m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Harry Atkinson – 4.54m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Khalid Edwards – 4.50m – (2019) (Hallamshire Harriers)
  5. Ben Rhodes – 3.97m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Fred Wolstenholme – 3.58m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

TJ

  1. Reuben Byfield – 9.71m – (2019) (Spenborough)

DT

  1. Josh Kynoch – 28.23m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. James Wainwright – 12.94m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Alfie Manthorpe – 11.60m – (2014) (City of Sheffield & Dearne)
  4. George Kriel Parr – 9.89m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

JT

  1. Ben Rhodes – 27.14m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson – 26.74m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Josh Kynoch – 21.14m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Albert Wolstenholme – 14.10m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Manthorpe – 12.98m – (2013) (City of Sheffield & Dearne)
  6. James Wainwright – 11.51m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Bellamy – 9.71m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Josh Kynoch – 11.30m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson – 6.88m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Bellamy – 4.10m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

HT 

  1. Harry Atkinson – 18.42m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

80m Hurdles

  1. Harry Atkinson – 17.71 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

Pentathlon

  1. Harry Atkinson – 1461 – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

U13

50m

  1. James Wainwright – 8.0 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson – 8.2 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

60m

  1. Tyler Wingfield – 8.93 secs (i) – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Connelly – 8.94 secs (i) – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Wallace – 9.22 secs (i) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. James Wainwright – 9.24 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. John Hennessey – 9.27 secs – (2017) (Hallamshire Harries)
  6. Elijah Rose – 9.35 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Seymour – 9.41 secs (i) secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Alfie Manthorpe – 9.8 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Andre Spence – 13.39 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Connelly – 14.0 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Tyler Wingfield – 14.20 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. James Wainwright – 14.3 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. George Wallace – 14.49 secs (w) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. George Seymour – 14.7 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. John Hennessey – 14.76 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Kamara Spencer – 15.11 secs – (2018) (Unattached)

150m

  1. George Connelly – 21.72 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Wallace – 22.21 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Seymour – 22.84 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Alfie Manthorpe – 23.0 secs – (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  5. James Wainwright – 23.01 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Finn Moffatt – 24.5 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Andre Spence – 28.37 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Wallace – 29.26 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Tyler Wingfield – 29.73 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. John Hennessey – 30.10 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Manthorpe – 30.4 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Elijah Rose – 30.44 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Elliot Reed – 30.6 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  8. James Wainwright – 30.74 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Zak Ferguson – 1.43.42 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Alfie Manthorpe – 1.45.9 secs (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Wallace – 1.51.86 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Joseph Close – 1.51.92 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Elliot Reed – 1.53.44 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Jamie Rhodes – 1.54.24 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Finn Moffatt – 1.58.99 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Zak Ferguson – 2.17.10 secs – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Julian Slater – 2.19.50 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Alfie Manthorpe – 2.24.0 secs – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Will Platts – 2.26.2 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Adam Hirst – 2.26.24 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Joseph Close – 2.28.05secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Jamie Rhodes – 2.28.55 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. George Wallace – 2.29.70 secs – (2019) (City of Sheffield & Dearne)

1000m

  1. Alfie Manthorpe – 3.15.0 secs (2011) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Joseph Close – 3.24.95 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Zak Fergurson – 3.31.97 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Finn Moffatt – 3.32.09 secs (2013) (City of Sheffield & Dearne)

1200m

  1. Jamie Rhodes – 4.06.27 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Wallace – 4.16.96 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)

1500m

  1. Zak Fergurson – 4.37.01 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Alfie Manthorpe 4.45.9 secs (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Joseph Close – 4.57.00 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Adam Hirst – 4.57.92 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Jamie Rhodes – 4.58.82 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Jake Steade – 5.02.5 secs (2011) (Hallamshire Harriers)
  7. George Wallace – 5.08.5 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Elliot Reed – 5.09.2 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. George Seymour – 1.33m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Matthew Rhodes – 1.25m (2017) (Unattached)
  3. Harry Atkinson – 1.25m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Zak Ferguson – 1.15m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Manthorpe – 1.15m (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Jake Steade – 1.10m – (2011) (Hallamshire Harriers)

LJ

  1. George Connelly – 4.36m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. James Wainwright – 4.25m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Tyler Wingfield – 4.15m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. George Wallace – 4.04m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Manthorpe – 3.91m – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Elliot Reed – 3.90m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Fletch Wild – 3.83m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  8. John Hennessey – 3.81m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

SP

  1. Alfie Manthorpe – 5.84m – (2012) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Fletch Wild – 5.72m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Thomas Hennessey – 5.63m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Jake Steade – 5.21m – (2011) (Hallamshire Harriers)
  5. James Wainwright – 5.27m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Harry Atkinson – 5.26m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Connelly – 5.17m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Adam Hirst – 4.63m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

DT

  1. Harry Atkinson – 10.97m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

JT

  1. Thomas Hennessey – 29.18m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson – 17.62m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Elliot Reed – 13.69m – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Albert Wolstenholme – 9.62m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Adam Hirst – 9.48m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

50m Hurdles

  1. James Wainwright – 11.2 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson – 11.8 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

60m Hurdles

  1. James Wainwright – 12.41 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

75m Hurdles 

  1. James Wainwright – 15.2 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Fletch Wild – 16.36 secs – (+1.9) – (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Harry Atkinson – 17.2 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)

U11

60m

  1. George Connelly – 9.12 (i) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Fletch Wild – 9.96 (i) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 9.98 (i) secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elliot Reed – 10.02 (i) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Will Platts – 10.04 (i) secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  6. George Seymour – 10.09 (i) secs (2017) (Hallamshire Hariers)
  7. Alfie Fergurson – 10.10 (i) secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Thomas Hennessey – 10.22 (i) secs (2017) (Hallamshire Harriers)

75m

  1. George Connelly – 11.36 secs (2017) (Unattached)
  2. Tyler Wingfield – 12.00 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Elijah Rose – 12.02 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elliot Reed – 12.05 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Will Platts – 12.12 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  6. Alfie Ferguson – 12.27 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Fletch Wild – 12.37 secs (2017) (Unattached)
  8. George Seymour – 12.46 secs (2017) (Unattached)

80m

  1. George Connelly – 11.9 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Fletch Wild – 12.1 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Tyler Wingfield – 12.25 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. James Wainwright – 12.5 secs (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Ben Seymour – 12.5 secs (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Thomas Hennessey – 12.9 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Seymour – 13.08 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  8. Alfie Fergurson – 13.17 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. George Connelly – 14.86 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Tyler Wingfield – 15.29 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 15.54 secs (+0.2) (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elijah Rose 15.7 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Fletch Wild – 15.71 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Alfie Fergerson – 16.36 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Seymour – 16.75 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  8. Freddie Saunders – 16.77 secs (2019) (Unattached)

150m

  1. George Connelly – 22.66 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Will Platts – 23.1 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Thomas Hennessey – 23.63 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elliot Reed – 23.81 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Tyler Wingfield – 24.1 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Alfie Ferguson – 24.2 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Fletch Wild – 24.25 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Ben Seymour – 24.36 secs (i) (2018) (City of Sheffield & Dearne)

200m

  1. Will Platts – 30.70 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. George Connelly – 31.57 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Elijah Rose – 32.3 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Thomas Hennessey – 33.17 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Tyler Wingfield – 33.32 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Elliot Reed – 33.43 (i) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Alfie Fergurson – 33.44 (i) secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. Fletch Wild – 34.53 (i) secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Will Platts – 1.46.7 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Fletch Wild – 1.54.3 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Elliot Reed – 1.54.6 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Zak Fergurson – 1.55.51 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Elliot English – 1.57.7 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Harry Atkinson – 2.01.8 secs (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Thomas Hennessey – 2.02.24 (i) secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  8. George Connelly – 2.03.31 (i) secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

800m

  1. Will Platts – 2.29.94 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Elliot Reed – 2.36.91 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Fletch Wild – 2.39.88 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elliot English – 2.46.06 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Elliot Robert Cuts – 2.54.19 secs (2017) (Unattached)
  6. Harry Atkinson – 2.58.09 secs (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Ben Heaton – 3.04.62 secs (2018) (City of Sheffield & Dearne)

HJ

  1. Fletch Wild – 1.10m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Freddie Saunders – 1.03m (2019) (Unattached)
  3. Harry Atkinson – 1.00m (2015) (City of Sheffield & Dearne)

LJ

  1. George Connelly – 4.19m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Elliot Reed – 3.69m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 3.59m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Harry Atkinson – 3.56m (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Tyler Wingfield – 3.54m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Thomas Hennessey – 3.50m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  7. George Seymour – 3.42m (2017) (Hallamshire Harriers)
  8. Will Platts – 3.35m (2017) (Hallamshire Harriers)

Cricket Ball

  1. Thomas Hennessey – 33.12m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Harry Atkinson 28.08m – (2015) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Connelly – 24.90m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Elliot Reed – 18.31m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Alfie Fergurson – 13.82m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. James Wainwright 12.75m – (2015) (City of Sheffield & Dearne)

Whizzer Throw 

  1. Thomas Hennessey – 33.25m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Connall Flannery – 28.55m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  3. George Seymour – 18.40m – (2017) (Hallamshire Harriers)

Javelin

  1. Thomas Hennessey – 14.19m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Ben Seymour – 12.10m –  (2019) (350g) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Fletch Wild – 7.31m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

Foam Javelin

  1. Connall Flannery – 15.25m – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Elliot Reed – 13.50m – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 11.75m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Fletch Wild – 7.44m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  5. George Connelly – 11.00m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Lucas Ward – 8.63m – (2018) (City of Sheffield & Dearne)

Shot Put (2.72kg)

  1. George Connelly – 5.57m (2017) (City of Sheffeld & Dearne)
  2. Thomas Hennessey – 5.10m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 4.81m (2019) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Fletch Wild – 4.18m (2018) (City of Sheffield & Dearne
  5. Elliot Reed – 3.61m (2017) (City of Sheffield & Dearne)

Shot Put (2kg)

  1. Ben Seymour – 7.43m (2019) (City of Sheffield & Dearne

Shot Put (1.5kg)

  1. Ben Seymour – 7.23m (2019) (City of Sheffield & Dearne)

Shot Putt (1kg)

  1. George Connelly – 7.75m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Thomas Hennessey – 7.65m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  3. Ben Seymour – 6.88m (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Fletch Wild – 6.48m (2017) (City of Sheffield & Dearne)

Standing High Jump 

  1. Ben Seymour – 32.00 (2018) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lucas Ward – 27.00 (2019) (City of Sheffield & Dearne)

U9

75m

  1. Ben Seymour – 12.58 secs (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. Freddie Saunders – 13.69 secs (2017) (Unattached)
  3. George Seymour – 13.92 secs (2016) (Hallamshire Harriers)
  4. Monty Tierney-Kitchener – 14.71 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Ewan Scott – 14.85 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

80m

  1. Ben Seymour – 13.8 secs – (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. George Seymour – 14.2 secs – (2016) (Hallamshire Harriers)
  3. Alfie Fergurson – 14.4 secs – (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Monty Tierney- Kitchener – 14.9 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Lucas Ward – 15.2 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Zachary Cruise – 16.1 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

100m

  1. Ben Seymour – 16.47 secs – (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. Lucas Ward – 18.51 secs – (2017) (City of Sheffield & Dearne)

150m

  1. George Seymour – 27.3 secs (2016) (Hallamshire Harriers)
  2. Monty Tierney-Kitchener 27.8 secs (2016) (City of Sheffield & Dearne)

600m

  1. Monty Tierney-Kitchener – 2.26.55 mins (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  2. Lucas Ward – 2.32.7 secs (2017) (City of Sheffield & Dearne)

LJ

  1. Ben Seymour – 3.21m (2017) (Hallamshire Harriers)
  2. George Seymour – 3.19m (2016) (Hallamshire Harriers)
  3. Monty Tierney-Kitchener – 3.00m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  4. Lucas Ward – 2.80m (2017) (City of Sheffield & Dearne)
  5. Zachary Cruise – 2.75m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  6. Alfie Fergurson – 2.65m (2016) (City of Sheffield & Dearne)
  7. Freddie Saunders – 2.34m (2017) (Unattached)
  8. Jacob Cruise – 2.21m (2016) (City of Sheffield & Dearne)

Cricket Ball Throw

  1. James Russell – 19.85m (2018) (Unattached)
  2. Lucas Ward – 17.00m (2017) (City of Sheffield & Dearne)

Turbo Javelin

  1. Lucas Ward – 6.43m (2017) (City of Sheffield & Dearne)

Shot Putt

  1. Ben Seymour – 4.50m (2017) (Hallamshire Harriers)

Parkrun

parkrun

Junior Park Run – 2km 

  1. Zak Ferguson – 6.51 mins (2018) (Barnsley)
  2. George Bellamy – 6.54 mins (2018) (Graves Park)
  3. Neve Hardcastle – 7.16 mins (2018) (Huddersfield)
  4. George Wallace – 7.22 mins (2019) (Long Eaton)
  5. Jamie Rhodes – 7.26 mins (2017) (Graves Park)
  6. Polly Platts – 7.34 mins (2018) (Graves Park)
  7. Will Platts – 7.35 mins (2018) (Graves Park)
  8. Issy Waugh – 7.43 mins (2018) (Barnsley)
  9. Bobbie Waugh – 7.45 mins (2019) (Graves Park)
  10. Elliot English – 7.46 mins (2018) (Graves Park)

Age 8 (Boys)

  1.  Elliot Cutts – 22.17 mins (Hillsborough) (2017)

Age 9 (Girls)

  1. Issy Waugh – 21.09 mins (Rother Valley) (2017)

Age 9 (Boys) 

  1. Elliot English – 20.39 mins (Durham) (2018)
  2. Elliot Reed 20.45 mins (Sherwood Pines) (2018)
  3. Will Platts – 22.20 mins (Sheffield Hallam) (2017)
  4. Thomas Hennessey 23.56 mins (Hillsborough) (2017)
  5. Alfie Ferguson – 26.39 mins (Hillsborough) (2018)
  6. Ben Heaton 27.02 mins (Sheffield Hallam) (2018)

Age 10 (Boys)

  1. Will Platts – 19.21 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  2. Elliot Reed – 19.22 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  3. Elliot English – 20.06 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  4. Fletch Wild – 20.36 mins (Hillsborough) (2018)
  5. Ben Naylor – 25.14 mins (Sheffield Hallam)

Age 10 (Girls)

  1. Issy Waugh – 19.37 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  2. Heather Berry – 22.16 mins (Sheffield Hallam) (2018)

Age 11 (Boy) 

  1. Zak Fergurson – 18.45 mins (Hillsborough) (2018)
  2. Will Platts – 19.13 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  3. George Wallace – 21.27 mins (Rother Valley) (2018)
  4. George Taylor – 23.06 mins (Graves Park) (2019)

Age 11 (Girls)

  1. Heather Berry – 20.50 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  2. Bobbie Waugh – 21.08 mins (Hillsborough) (2018)
  3. Annie Naylor – 22.34 mins (Sheffield Hallam)
  4. Rebecca Evans – 22.42 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  5. Polly Platts – 22.51 mins (Sheffield Hallam) (2017)

Age 12 (Boys)

  1. Adam Hirst – 18.43 mins (Hillsborough) (2018)
  2. Zak Ferguson – 18.52 mins (Hillsborough) (2019)
  3. Jake Steade – 19.19 mins (Sheffield Hallam)
  4. Jamie Rhodes – 19.33 mins (Sheffield Hallam) (2017)
  5. George Wallace – 19.33 mins (Hillsborough) (2019)
  6. Victor Baycroft – 19.48 mins (Sheffild Hallam)

Age 12 (Girls)

  1. Polly Platts – 20.14 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  2. Rebecca Evans – 20.14 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  3. Bobbie Waugh – 20.52 mins (Concord) (2018)
  4. Annie Naylor – 22.10 mins (Graves Park) (2017)
  5. Lahana Vardy – 23.32 mins (Clifton Park)

Age 13 (Boys)

  1. Alfie Manthorpe – 17.38 mins (Rother Valley)
  2. Victor Baycroft – 18.11 mins (Sheffield Hallam)
  3. Adam Hirst – 18.19 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  4. Jamie Rhodes – 18.53 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  5. Isaac Marston-Giroux – 19.21 mins (Sheffield Hallam) (2018)
  6. Rhys Brown – 19.31 mins (Rother Valley)

Age 13 (Girls)

  1. Ana Garcia – 18.52 mins (Sheffield Hallam)
  2. Annie Naylor – 19.03 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  3. Emily Simpson – 19.55 mins (Rother Valley)
  4. Polly Platts – 20.05 mins (Sheffield Hallam) (2018)

Age 14 (Boys)

  1. Alfie Manthorpe – 17.20 mins (Rother Valley)
  2. Adam Hirst – 18.23 mins (Penistone) (2019)
  3. Jamie Rhodes – 18.28 mins (Sheffield Hallam) (2019)
  4. Victor Baycroft – 18.57 mins (Burgees Park)
  5. Jake Steade – 19.54 mins (Sheffield Hallam)

Age 14 (Girls)

  1. Annie Naylor – 18.53 mins (Bakewell) (2019)
  2. Esther Rowe-Towle – 19.11 mins (Graves Park)
  3. Molly Rowe-Towle – 19.40 mins (Clumber Park)
  4. Ana Garcia – 20.00 mins (Sheffield Hallam)
  5. Holly Brewster – 20.50 (Huddersfield) (2019)
  6. Olivia Parkes – 21.00 mins (Sheffield Hallam)

Age 15 (Boys)

  1. Alfie Manthorpe – 17.01 mins (Sheffield Hallam)
  2. Julian Slater – 17.22 mins (Sheffield Hallam)
  3. Victor Baycroft – 18.02 mins (Sheffield Hallam)

Age 15 (Girls)

  1. Natalia Hackett – 18.12 mins (Sheffield Hallam)
  2. Esther Rowe-Towle – 18.45 mins (Rother Valley) (2018)
  3. Neve Hardcastle – 18.50 mins (Huddersfield) (2019)
  4. Olivia Parkes – 20.01 mins (Sheffield Hallam)

Age 16 (Boys)

  1. Alfie Manthorpe – 16.06 mins (Sheffield Hallam)
  2. Julian Slater – 16.53 mins (Sheffield Hallam)
  3. Aaron Thorpe – 17.11 mins (Rother Valley)

Age 16 (Girls)

  1. Esther Rowe-Towle – 18.31 mins (Sheffield Hallam) (2019)

Age 17 (Boys)

  1. Alfie Manthorpe – 16.28 mins (Rother Valley)
  2. Aaron Thorpe – 17.21 mins (Sheffield Hallam)

Age 17 (Girls)

  1. Emily Simpson – 18.40 mins (Rother Valley) (2017)

Age 18 (Girls)

  1. Emily Simpson – 18.08 mins (Rother Valley)

Age 19 (Girls)

  1. Emily Simpson – 17.35 mins (Rother Valley)